Weryfikacja wiedzy i umiejętności kursantów z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) dwuetapowo.
To właśnie tam, wraz z Dowodem Osobistym lub Paszportem po zdanym egzaminie teoretycznym oczekuje się na wywołanie swojego nazwiska oraz numeru samochodu,
do którego należy podejść, a na którym będzie zdawało się egzamin praktyczny.
*UWAGA: obowiązuje to wszystkich zatem również kategorie AM.

I ETAP: Egzamin teoretyczny.

Oczywiście zdany egzamin teoretyczny stanowi podstawę do egzaminu praktycznego. [Nie dotyczy to kategorii E].
Tu musimy na 74 punkty możliwe zdobyć minimum 68 punktów. Testy są podzielone na 20 pytań z zakresu wiedzy podstawowej i 12 pytań z zakresu wiedzy specjalistycznej. Punktowane po 3, 2 i 1 punkcie. Pytania są jednokrotnego wyboru.

 

W II ETAPE: Egzamin praktyczny.

W pierwszej kolejności osoba egzaminowa w zakresie kategoria A, AM, A1, A2, B, C czy D rozpoczyna od wskazania wylosowanych dla niej dwóch elementów wyposażenia pojazdu.
W zakresie czynności kontrolno-obsługowych możemy wylosować:

  • Miernika oleju w silniku – Należy wskazać gdzie się znajduje i sprawdzić, czy jego poziom znajduje się na miarce pomiędzy maksimum a minimum. Trzeba pamiętać, że aby prawidłowo móc wykonać tę czynność samochód musi być na zimny silniku i stać na równym podłożu.
  • Korek wlewu oleju – Należy wyłącznie wskazać gdzie się znajduje.
  • Zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego –Należy wskazać zbiornik i jego skale, która znajduje się na zbiorniczku. Zawartość płynu powinna wskazywać wartość między maksimum a minimum.
  • Zbiornika wyrównawczego płynu hamulcowego – Należy wskazać zbiornik i sprawdzić czy jest stan prawidłowy. Prawidłowo powinien on również znajdować się na zbiorniczku pomiędzy maksimum a minimum.
  • Zbiornik płynu w spryskiwaczach – Należy wskazać zbiornik i sprawdzić stan poprzez otwarcie wlewu. Prawidłowo stan to do pełna.

W drugiej kolejności osoba egzaminowana na prawo jazdy jest poproszona o sprawdzenie czy są sprawne wylosowanych komputerowo jednych z poniżej wymienionych obowiązkowych świateł lub sygnału dźwiękowego.
W zakresie świateł możemy wylosować:

  • Światła pozycyjne – znajdują się po dwa z przodu i dwa z tyłu pojazdu, dodatkowo przy tym zadaniu sprawdzamy czy podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest sprawne.
  • Światła mijania – dwa światła, które są usytuowane z przodu pojazdu.
  • Światła drogowych – dwa światła z przodu (należy pamiętać, że powinny być włączone światła mijania).
  • Światła hamowania “STOP” – by je zweryfikować należy poprosić egzaminatora o pomoc albo o wciśnięcie przez niego hamulca, albo o potwierdzenie, że z tyłu pojazdu świecą się trzy czerwone światła.
  • Światła cofania/biegu wstecznego – białe selektywne znajduje się po prawej stronie z tyłu pojazdu. Model Toyota Yaris III na którym zdajecie Państwo na kategorie B wyposażony w dwa światła cofania z tyłu.
  • Światła kierunkowskazów – które dla odpowiednich kierunków mieszczą się z przodu, boku i tyłu samochodu.
  • Światła awaryjnych – sześć świateł umieszczonych po dwa z przodu, boku i tyłu.
  • Światła przeciwmgłowych tylnych – potwierdzamy działanie jednego światła, które znajduje się po lewej stronie z tyłu pojazdu (muszą uprzednio zostać włączone światła mijania).

Lub możecie wylosować :

  • Działanie sygnału dźwiękowego –który weryfikuje się poprzez wciśnięcie przycisku, znajdującego się na kierownicy.

 

W trzeciej kolejności za samym placu manewrowym po wykonaniu poprawnym zadania
w postaci sprawdzenia wiedzy w zakresie czynności kontrolno obsługowych jak i weryfikacji sprawności świateł egzaminowany ma do wykonania następne trzy zadania:

  • Pierwsze to przygotowanie do jazdy. Oznacza to ustawienie sobie odpowiednio fotela, lusterek (zewnętrznych i wewnątrz pojazdu), zagłówka oraz zapięcia pasów bezpieczeństwa. Na tym etapie można włączyć już światła mijania, które muszą się świecić podczas jazdy w ruchu drogowym.
  • Drugie to ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu.
  • Trzecie to ruszanie na wzniesieniu.

W  każdym z wyżej wymienionych zadań dopuszcza się popełnienie jednego błędu, które nie skutkuje natychmiastowym przerwaniem egzaminu. Do dozwolonych rodzajów błędów należą np: zgaszenie silnika. To rodzaj błędu który możemy powtórzyć, jednak istnieją także takie, które bezzwłocznie kończą egzamin, a do których zaliczamy: wjechanie w pachołek, zahaczenie pachołka lusterkiem, czy wyjazd poza linię, która wyznacza zewnętrzny pas ruchu.

W czwartej kolejności po wykonaniu poprawnym omówionych wyżej zadań czeka na egzamin w ruchu miejskim.

 

Jazda w ruchu miejskim może obejmować następujące zadania egzaminacyjne:

  • Wjazd na drogę z obiektu przydrożnego;
  • Jazda drogami dwukierunkowymi jedno- i dwujezdniowymi;
  • Jazda drogami jednokierunkowymi o różnej liczbie wyznaczonych
    i niewyznaczonych pasów ruchu;
  • Przejazd przez skrzyżowania: równorzędne, oznakowane znakami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu, z sygnalizacją świetlną, na których ruch odbywa się wokół wyspy;
  • Przejazd przez przejścia dla pieszych;
  • Wykonanie jednego z trzech manewrów: parkowanie skośne lub prostopadłe wjazd przodem wyjazd tyłem lub wjazd tyłem wyjazd przodem (możliwa jedna korekta toru jazdy). Stanowisko, w którym należy zaparkować wskazywane jest przez egzaminatora. Warunkiem poprawnego zaliczenia tego zadania jest zaparkowanie samochodu w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego oraz tak, aby była możliwość opuszczenia pojazdu od strony kierowcy i pasażera. Parkowanie równoległe pomiędzy dwoma pojazdami – manewr wykonuje się wtedy, gdy istnieje możliwość wyznaczenia miejsca parkowania, którego długość powinna stanowić około 2-krotność pojazdu egzaminacyjnego. Zaparkowany samochód nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a gdy pojazd parkowany jest równolegle do krawężnika, w trakcie wykonywania manewru, nie może najechać na krawężnik;
  • Zawracanie na drodze jedno-jezdniowej dwukierunkowej – istnieje możliwość wykonania tego manewru przy wykorzystaniu infrastruktury drogowej (bramy, wjazdy, podjazdy, zatoczki itp.). Zawracanie musi odbyć się przy użyciu biegu wstecznego, a miejsce do zawracania wyznacza egzaminator;
  • Przejazd przez torowisko tramwajowe i kolejowe oraz obok przystanku tramwajowego i autobusowego – dotyczy miast z komunikacją kolejową lub tramwajową;
  • Wykonanie manewrów: wyprzedzania, omijania, wymijania, zmiany pasa ruchu
    i kierunku jazdy w lewo, prawo, oraz zawracania na skrzyżowaniu;
  • Hamowanie od prędkości co najmniej 50 km/h do zatrzymania w wyznaczonym miejscu.

Pozytywny wynik egzaminu uzyskuje osoba, która wykonała poprawnie wszystkie zadania egzaminacyjne. W przypadku nie powodzenia i osiągnięcia wyniku negatywnego, egzaminator podaje jego przyczyny, przekazując osobie egzaminowanej arkusz przebiegu egzaminu praktycznego.

Arkusz pliku egzaminacyjnego otrzymujecie Państw wraz materiałami dydaktycznymi. Ponad to jest do ściągnięcia na naszej stronie oskKIEDOS.net/aktualnosci (menu Aktualności) w zakładce dokumenty.

Autor: M. Miarka