Prowadzę ośrodek w Chorzowie od 2014 r pod okiem mojego partnera życiowego jak i zawodowego Krystiana. Który szkoli od 2003 r w zakresie kategorii A, A1, A2, AM, B, B+E, B1, B1+E,C, C+E, C1, C1+E, D, T. Większość cennych rad uzyskałam od niego a on od ojca, który prowadził wraz z żoną ośrodek w Kłobucku od 1989 r. w którym szkolił przyszłych adeptów prawa jazdy.

Na przestrzeni lat zmieniały się przepisy, wymagania ale błędy najczęściej popełniane pozostały bez zmian.  Wczoraj jak i dziś najczęstsze błędy popełniane na zajęciach praktycznych później na egzaminie to:

  • nie włączenie świateł,
  • nie zapięcie pasów,
  • wymuszenie pierwszeństwa na pieszym,
  • naruszenie zasady prawo-stronnością,
  • złe ustawienie się na pasie w skrajnym przypadku nie zatrzymanie się na stopie.

Ze statystyk egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodka Ruchu Drogowego wynika, bardzo podobnie jak z naszych obserwacji.
Jednym z najczęstszych błędów podczas egzaminu praktycznego podczas jazdy po mieście jest:

  • wymuszenie pierwszeństwa na pieszym,
  • przejazd bez zatrzymania na sygnalizatorze S2,
  • nie zastosowanie się do znaku stop lub nie zastosowanie się do sygnałów świetlnych, czyli po prostu wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle – to bardzo poważny błąd, który w ogóle nie powinien się zdarzać przyszłym kierowcom. W drugiej kolejności jest nieustąpienie pierwszeństwa, w dalszej jazda bez włączonych świateł, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, zdarza się też przekroczenie prędkości. Złe ustawienie się na pasie czy naruszenie zasady prawo-stronności. Nie zasygnalizowanie manewru skrętu wcześniej i wyraźnie żeby pozostali uczestnicy wiedzieli co chcecie zrobić.

 

Przed przystąpieniem do państwowego egzaminu na prawo jazdy warto jeszcze raz przeczytać ten artykuł

Plac manewrowy jest łatwy, ale i najtrudniejszy. Tu popełniony błąd często skutkuje przerwaniem egzaminu i oceną negatywną.
Najczęściej jest to najechanie na tyczkę czy przekroczenie linii wyznaczającej stanowiska na placu manewrowym

Podczas egzaminu zdający bardzo często zwracają egzaminatorom uwagę na to, że egzamin trwa za długo. Jeśli kursant się pomyli, egzaminator musi wrócić na to samo lub podobne miejsce, aby powtórzyć zadanie i dać zdającemu możliwość uzyskania wyniku pozytywnego.

Oznacza to, że egzamin równie dobrze może trwać godzinę lub nawet dłużej. Oczywiście jeżeli popełni jeszcze raz ten sam błąd egzamin zostaje niezaliczony z możliwością kontynuacji.

Oczywiście jeżeli naruszy rażąco bezpieczeństwo to egzamin zostaje przerwany: Wówczas egzaminator się przesiada na miejsce osoby egzaminowanej i wraca do WORD już jako kierowca niniejszego pojazdu.

Jednak w świetle błędów jakie najczęściej spotykane są na egzaminach Państwowych pamiętajmy, że coraz częściej zdarza się, że nowo upieczeni kierowcy jeżdżą lepiej
i ostrożniej niż kierowcy z wieloletnim stażem. Często przychodzą do nas Panowie/Panie na kategorie C D i są zdziwieni, że na strzałce warunkowego skrętu się zatrzymujemy ?!

Sygnalizacja świetlna ze strzałkami

Sygnalizacja świetlna ze strzałkami

Czy siadają pewnie do testów w zakresie podstawowej wiedzy i nie zdają? Dlaczego przecież jeżdżą czynnie na kategorii B.?!

 

Autor M. Miarka