Zakup samochoduZakup samochodu wymaga dopełnienia wielu formalności. Oprócz tych w trakcie zakupu, są również takie, które muszą być załatwione po przeprowadzeniu transakcji. Warto o tym pamiętać, ponieważ na większość tych czynności mamy określony czas. Niezbędnym dokumentem, którego będziemy potrzebować jest umowa kupna-sprzedaży.

Podatek

Jeśli kupiliśmy samochód od osoby prywatnej, w ciągu 14 dni musimy uiścić tzw. podatek od wzbogacenia się. W tym celu należy udać się do Urzędu Skarbowego i wypełnić formularz PCC-3. Podatek wynosi 2% wartości pojazdu. Jeśli z premedytacją zaniżyliśmy w umowie cenie samochodu, spotka nas rozczarowanie. Urzędnicy opierają się na cenach rynkowych samochodów, jeśli więc cena w umowie jest wyraźnie niższa, nie będzie mogła być podstawą do wyliczenia kwoty podatku. Jeżeli jednak nie zgadzamy się z decyzją urzędnika, możemy na własny koszt powołać rzeczoznawcę, który wykaże, jaka jest rzeczywista wartość naszego pojazdu.

Przerejestrowanie samochodu

Po opłaceniu podatku otrzymamy na umowie kupna-sprzedaży stosowny stempel. Wtedy możemy udać się do wydziału komunikacji w celu przerejestrowania samochodu. Oprócz umowy musimy posiadać dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem, potwierdzenie ubezpieczenia OC, kartę pojazdu (o ile była wydana), dowód osobisty oraz tablice rejestracyjne. Na podstawie tych dokumentów zostaną nam wydane nowe tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny, który ważny jest przez okres 30 dni. W tym czasie, powinniśmy odebrać „sztywny” dowód rejestracyjny.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie samochodu to podstawowy obowiązek właściciela pojazdu. Jeśli poprzedni właściciel miał wykupione ubezpieczenie OC i AC, to zasada jest taka, że polisa OC „idzie za samochodem”, natomiast polisa AC jest automatycznie rozwiązywana w momencie zmiany właściciela. Mimo że wraz z samochodem nabyliśmy polisę OC, musimy udać się do ubezpieczyciela i w zależności od naszych preferencji albo wypowiedzieć umowę, albo przepisać ją na siebie. W przypadku przepisania ubezpieczenia na siebie konieczne będzie przeliczenie zniżek.
W sytuacji, gdy posiadamy mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel, będziemy musieli dopłacić brakującą kwotę.
W przeciwnym wypadku różnica zostanie nam zwrócona. Jeśli zdecydujemy się na wykupienie nowej polisy OC, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, warto rozszerzyć ją o polisę AC oraz pakiet assistance. Aby wybrać najlepszą ofertę, możemy skorzystać z porównywarki cen. Zakup samochodu to dopiero początek wielu formalności, których musimy dopełnić. Powinniśmy to zrobić jak najszybciej, aby nie przekroczyć wyznaczonych terminów. W przypadku opóźnienia w opłaceniu podatku może zostać na nas nałożona kara ze strony Urzędu Skarbowego. Motywujące powinno być to, że po dopełnieniu wszelkich czynności urzędowych staniemy się formalnym właścicielem nowo zakupionego samochodu