Przez wielu niedoceniany, a nawet często pomijany. Potrafi być doskonałym źródłem informacji
o pojeździe. W zasadzie można stwierdzić, że numer VIN pojazdu jest jak PESEL obywatela. W obecnych czasach potrafi nam powiedzieć praktycznie wszystko o danym aucie, o ile było serwisowane i naprawiane w autoryzowanych stacjach obsługi. W związku z powyższym może okazać się bardzo pomocny w wielu sytuacjach.

Identyfikacja pojazdu

Aktualnie na terenie Unii Europejskiej obowiązuje norma ISO-3779, która definiuje szczegółowo numer VIN jako ciąg 17 znaków. Można z niego odczytać informacje o tym, gdzie i przez jakiego producenta auto zostało wyprodukowane. Informują o tym 3 pierwsze znaki, czyli kod producenta pojazdu. Przy czym pierwsza oznacza kraj montażu, a następne dwie są indywidualne dla każdego wytwórcy. Kolejne symbole w pozycjach od 4 do 9 pozwalają nam sprawdzić, z jakim typem pojazdu mamy do czynienia, a także  poznać jego wersję nadwoziową , typ silnika, a często nawet wyposażenie. Niestety, różni producenci stosują inne systemy oznaczeń, przez co interpretacja może okazać się trudna. Trzeci, ostatni człon VIN to numer identyfikacyjny, a w zasadzie seryjny pojazdu.

Przy czym warto zwrócić uwagę, że np. 10 znak oznacza najczęściej rok modelowy, a więc często jest on zgodny z datą produkcji pojazdu. Aby prawidłowo rozkodować VIN, warto skorzystać z ogólnodostępnych dekoderów, które bezbłędnie i precyzyjnie wskażą znaczenie poszczególnych symboli dla konkretnej marki pojazdu. Dla przykładu można tu podać:VIN: SHHEP33504U000001, co oznacza kolejno:SHH – producent Honda, Wielka Brytania, pojazd osobowyEP3 – model Civic i silnik K20A23 – typ nadwozia 3-drzwiowy5 – klasa pojazdu Type-R0 – kod kontrolny4 – rok modelowy 2004U – kod fabryki produkującej w Wielkiej Brytanii000001 – numer seryjny

 

Przy zakupie używanego pojazdu

Decydując się na zakup używanego samochodu, warto przed transakcją poznać historię danego egzemplarza. I tu z pomocą przychodzi właśnie numer VIN. Jest on wykorzystywany najczęściej przez autoryzowane stacje obsługi pojazdów jako klucz do wyszukania wszelkich informacji o danym pojeździe. Na jego podstawie możemy ustalić przebieg auta po harmonogramie dokonanych przeglądów (o ile oczywiście pojazd był serwisowany w autoryzowanych stacjach). Umożliwi nam także zapoznanie się szczegółowo z historią napraw, jakie były wykonywane, włącznie z naprawami blacharsko-lakierniczymi.

Za jego pomocą można również ustalić, czy dany egzemplarz brał udział np. w akcjach serwisowych i czy zostały one wykonane. W zasadzie to, jak dużo informacji uda nam się uzyskać, zależy w dużej mierze od marki samochodu, a w zasadzie standardów obowiązujących daną sieć autoryzowanych punktów obsługi. W przypadku niektórych marek możliwe jest nawet sprawdzenie historii serwisowej aut pochodzących zza granicy. Przy chęci uzyskania takiej informacji w serwisie najczęściej będziemy potrzebować dokumentów pojazdu, a także niezbędna może okazać się obecność samego właściciela na miejscu.

 

Sprawdź, czy kradziony – Jak sprawdzić czy samochód jest kradziony?

Przed zakupem używanego auta warto również skontrolować VIN pojazdu, czy nie figuruje w bazie pojazdów skradzionych, aby ustrzec się przed niechcianymi problemami. Oględziny warto zlecić fachowcom, ponieważ niejednokrotnie w przypadku drogich samochodów zdarzają się przypadki próby „przebijania numerów” mających na celu ukryć nielegalną lub powypadkową przeszłość pojazdu.

 

Podczas naprawy

Mnogość modeli i wersji pojazdów często jest przyczyną powstawania problemów przy doborze części zamiennych. Niejednokrotnie zdarzają się przypadki występowania w jednym modelu pojazdu różnych podzespołów. Zdarza się, że nawet w takim samym samochodzie z tego samego roku produkcyjnego mogą wystąpić różne części. Dlatego też obecnie coraz częściej przy zakupie części zamiennych, nawet zamienników, VIN może okazać się bardzo pomocny. Posiadanie go przy sobie i podanie przy zakupie często może ustrzec nas przez zakupem niewłaściwych części.

 

Gdzie znajdę numer VIN?

W różnych pojazdach występuje w innych miejscach. Poza dowodem rejestracyjnym, najczęściej można go znaleźć na ścianie grodziowej między kabiną a przedziałem silnikowym, na przednim kielichu amortyzatora, na podszybiu przedniej szyby, na słupku bocznym przy drzwiach kierowcy bądź pasażera, na podłodze przy siedzeniu pasażera z przodu lub nawet w bagażniku. Umiejscowienie w konkretnym modelu można sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu. Oprócz tych miejsc widocznych gołym okiem na nadwoziu, numer identyfikacyjny znajduje się również we wszystkich sterownikach pojazdu. Udając się zatem na stację diagnostyczną bądź do serwisu, po podłączeniu do interfejsu można go również odczytać.